Saturday, December 4, 2021 0:41

Raiffeisen Bank

Posted by on Tuesday, October 12, 2021, 1:29

Raiffeisen Bank este o banca universala, oferind o gama completa de produse si servicii de cea mai buna calitate.

Daca esti la inceput de cariera te invitam sa faci primul pas, cu un stagiu de practica sau un program de internship, sau identifica locul de munca ideal pentru tine si alatura-te echipei Raiffeisen Bank!

Totodata daca esti un profesionist cu experienta, la Raiffeisen Bank iti oferim permanent oportunitatile pentru a iti dezvolta constant competentele si a atinge urmatorul nivel.

Cerinte

– Studii superioare finalizate (de preferat Finante Banci, Contabilitate, Cibernetica);
– Min.3 ani experienta relevanta in sistemul financiar-bancar;
– Cunostinte aprofundate de Microsoft Office si abilitatea de lucru cu baze mari de date;
– Cunostinte aprofundate SQL sau alte limbaje de programare similare reprezinta un avantaj;
– Cunostinte de contabilitate;
– Cunoasterea limbii engleza – nivel avansat;
– Flexibilitate, responsabilitate, spirit de organizare, rigurozitate, abilitati analitice

Responsabilitati

– Participa activ la dezvoltarea si implementarea de noi modele de scorecard in functie de strategia de dezvoltare a portofoliului de clienti retail ;
– Monitorizeaza calitatea portofoliului de micro credite;
– Analizeaza aplicatiile de leasing cu respectarea normelor de finantare si a procedurilor interne de lucru si propune recomandarea de finantare;
– Analizeaza si interpreteaza bonitatea clientilor, punand in evidenta acest lucru si fara a se limita la: riscul industriei in care activeaza clientul, riscul afacerii, riscul financiar, riscul activelor finantate, riscul tranzactiei;
– Urmareste incadrarea solicitarilor in Normele/Regulamentele BNR si in procedurile interne de finantare, evidentiind exceptiile de la acestea;
– Participa la luarea deciziei de credit conform competentelor de aprobare delegate la nivelul sau;
– Contribuie la actualizarea si mentinerea unui set logic de politici si proceduri interne referitoare la activitatea de creditare in sistem leasing bazata pe modelul de scoring si asigura implementarea lor;